Antalya Kaş

Antalya’nın en batısında yer almaktadır. Batıda Eşen Çayı ile Muğla’nın Seydikemer ilçesinden ayrılır. Kaş kasabası yazın Akdeniz sahillerinin en serin yeridir. Yazın nem oranı açısından Akdeniz kıyı şeridinin en düşük değerlerine sahiptir.

Kaş özellikle dalgıç turizmi açısından ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir. Kaş tarihi eserleri ve doğa güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

 

KAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

1.Patara Antik Kenti

Yapılan çalışmalar sonucu elde edilen verilere göre M.Ö. 8. Yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Patara Antik Kenti’nin Likyalılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Bizans Bazilikası’ndan Roma Zafer Takı’na, tiyatro alanından anıt mezarlara kadar bir çok tarihi eser ve tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır.

2.Kekova

Kekova, Kekova Adası’nı da kapsayan doğal güzellikleri ile ün salmış bir koy olarak karşımıza çıkıyor. Kekova aynı zamanda esrarengiz tarihi ile öne çıkan bir batık şehre ev sahipliği yapmaktadır. Kaş Limanı’ndan kalkan tur tekneleri ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

3.Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu

Likyalılar dönemine ait eserler arasında bulunan ve günümüzde eşsiz bir manzaraya sahip olan Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu restore edilerek korunmaya devam edilmektedir. Tarihi dokusundan hiçbir kayıp vermeyen bu antik tiyatroda gün batımına eşlik edebilirsiniz.

4.Saklıkent Kanyonu

Eşen Çayı’nın bir parçası olan Karaçay’dan doğan bir kanyon olan Saklıkent Kanyonu, şiddetli akan suyu, dik yamaçları ve tahta köprüleriyle Kaş şehrinin görülmeye değer doğa güzelliklerinin başında geliyor.

5,Xanthos Antik Kenti

Likyalılara, Bizans ve Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. 1988 yılında UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Xanthos Antik Kenti gezip görülmesi gereken yerler arasındadır.

6.Hidayet Koyu

Birkaç yıl öncesine kadar çok fazla kişi tarafından bilinmeyen daha gizli saklı olan Hidayet Koyu, son zamanlarda adını geniş kitlelere duyurmuştur. Buna rağmen Kaş’ın en güzel sakin noktalarından biridir.

Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan Hidayet Koyu’na Kaş şehir merkezinden kolayla ulaşım sağlamak mümkündür. Bu plajda caretta carettaların bulunması da oldukça dikkat çekmektedir.

7.Kalkan

Yerleşim yerleri ve şehir kalıntılarını görebileceğiniz bu mahalle, günümüzde yabancı turistlerin yaşam alanı olarak tercih ettiği alanlar arasında yer almaktadır.

Kalkan 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve Yunan tüccarlar tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

8.Noel Baba Kilisesi

Kaş ve Finike şehirleri arasında bulunan Demre ilçesinde yer almaktadır. Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholas anısına yaptırılmıştır. Ölümünün ardından bir süre burada yattığı iddia edilmektedir. Müthiş bir görsel olarak ziyaret etmeye değer alanlar arasındadır.

9.Aslanlı Lahit

Aslanlı Lahit Kaş’ın simgesi olarak şehrin merkezinde ziyaretçilerini karşılıyor. Begonviller arasından karşınıza çıkan bu tarihi miras, Kaş’a gitmişken görülmesi gereken önemli eserler arasında yer almaktadır.

PLAJLAR

1.Kaputaj Plajı

2.Patara Plajı

3.Akçagerme Plajı

4.Büyük Çakıl Plajı

5.İnceboğaz Plajı

6.Seyrek Çakıl Plajı