Antalya Konyaaltı

Antalya’nın gözde ilçelerinden biri olan Konyaaltı şehrin batı ucunda yer almaktadır. Türkiye’de yaz aylarında fazlaca ziyaret edilen turistik merkezlerdendir. Ayrıca Likya Yolu üzerinde konumlanması açısından oldukça değerlidir. Konyaaltı yılın her döneminde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ancak en keyifli aylar; Mayıs ve Eylül arasındaki aylardır. Sezon boyunca plajlarda güneşin, kumsalın tadını çıkarabilir ayrıca tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

 

GEZİLECEK YERLER;

-HADRİAN KAPISI(ÜÇ KAPILAR)

Konyaaltı Plajı’nın 8-9 km doğusunda Barbaros mevkiinde yer almaktadır. Hadrian Kapısı, şehri çevreleyen sur üzerinde ki anıtsal kapılardan biridir. Üç gözlü bir kapı olduğu için Üç Kapılar olarak da anılmaktadır. Korint üslubunda süslenmiş mermerlerle donatılan Hadrian Kapısı, dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile görülmeye değer bir yapıdır.

 

ROMA HAMAMI

Roma Hamamı M.S. 3. Yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. 6. Yüzyılda gerçekleşen bir yangında sonra 14. Yüzyıla kadar işlevsel ve yapısal olarak değişikliğe uğramıştır. Roma Hamamı’na Konyaaltı ilçe merkezinden toplu taşıma ile ulaşmak mümkündür. Ziyaret için giriş ücretsizdir.

 

-LİKYA YOLU

Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam eden, tarihi değerlere sahip bir yürüyüş yoludur. Dünyanın en uzun 10 yürüyüş parkurundan biri olan Likya Yolu’nun uzunluğu 535 kilometredir. Konyaaltı’nda 41 kilometrelik bir parkura sahip olan yol üzerinde, bisiklet parkuru, dinlenme tesisleri ve konaklama noktaları bulunmaktadır. 8 bisiklet turu ve 8 farklı yürüyüş parkurundan oluşan Likya Yolu-Konyaaltı Parkuru, yılın on iki ayı ziyarete açıktır.

 

-ANTALYA MÜZESİ

Köklü bir geçmişe sahip olan Antalya Müzesi Birinci Dünya Savaşı sırasında, tarihi eserleri işgal güçlerinden korumak amacıyla 1922 yılında kurulmuştur. Müzede sergilenen eserler, genel açıdan bakıldığında üç antik kültür bölgesi olan; Likya, Pamfilya ve Pisidya bölgesini kapsamaktadır. Oldukça geniş bir döneme ait eserler müzede sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında; dağa tarihi, prehistorya koleksiyonu, mezar kültlerine ait eserler, tanrı ve imparator heykelleri, mozaikler, sikkeler ve ikona gibi eserler bulunmaktadır. Müzekart ile giriş yapmak mümkündür.

 

-MİNİCİTY ANTALYA

2004 yılında Antalya-Konyaaltı mevkiinde, 63 bin hektarlık bir alanda kurulmuştur. Sahip olduğu alanla dünyadaki en büyük minyatür parklardan bir olma özelliğine sahiptir.

Minicity içinde; St. Jan Katedrali, Registan Meydanı, Tac Mahal, Szechenyi Hamamı, Hümayun Türbesi, Tilla Kari Medresesi, Kalyan Camii, Valide Sultab Camii, Westerkerk, Edirne Selimiye Camii, Artemis Tapınağı, Dolmabahçe, Galata Kulesi, Brüksel Şehir Meydanı, Anıtkabir, Beylerbeyi Sarayı, Ortaköy Camii, Ayasofya gibi tarihi ve simgesel yapıların minyatürleri bulunmaktadır.

 

-ATATÜRK KÜLTÜR PARKI

Konyaaltı ile Muratpaşa ilçesi arasında kalmaktadır. Denize nazır, yemyeşil ve geniş alana sahip bir parktır. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği parkta kafe, restoran, çocuk parkı ve bir çok aktivite alanı bulunmaktadır.

 

-VARYANT SEYİR TERASI

Antalya’da Konyaaltı Plajı’nı en güzel açıdan görebileceğiniz ve şehrin manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz bir seyir terasıdır. Yamaç paraşütü yapanların oldukça ilgisini çeken bu mekan genellikle akşam saatlerinde daha kalabalık olmaktadır.

 

KONYAALTI PLAJLARI

Konyaaltı Plajı, Sarısu Kadınlar Plajı, Sarısu Halk Plajı, Çaltıcak Plajı, Topçam Plajı, Çakıl Beach, Mermerli Beach,