Antalya Side

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlıdır. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Side doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve birbirinden güzel plajları ile ziyaretçilerine farklı gazi olanakları sunmaktadır.

Side doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Keşfedilecek bir çok şelale, mağara, göl , yeşil alanları tarihi güzellikleri mevcuttur.

Manavgat Şelalesi

Side’de gezilecek yerler arasında yer alan Manavgat Şelalesi, belde merkezide yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Şelaleye özel araç, taksi, toplu taşıma ile ulaşım sağlanmaktadır. Etrafında hizmet veren restoranlarda yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Türkiye’nin en uzun şelaleleri arasında yer alan şelale hem görünüşüyle hem yarattığı serin atmosfer ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Side Antik Kenti

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Side, sınırları içerisinde bulunan antik kentleri ile de ün salmıştır. Bölgenin gezilecek yerler listesinde yer alan Side Antik Kenti yarımada içerisinde yer almaktadır. Yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

İçerisinde hamam, agora, kilse ve bir çok tarihi yapı bulunan antik kent içerisinde yer alan Side Antik Tiyatro, günümüze en az hasarla ulaşan antik tiyatrolar arasında yer almaktadır. Bu özelliği ile tarihi açıdan önemli bir konuma sahiptir.

Titreyen Göl

Etkileyici görünümüyle ziyaretçilerini büyüleyen göle ulaşım özel araç, taksi yada toplu taşıma ile sağlanmaktadır. Side merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta Sorgun Mahallesi’nde bulunan Titreyen Göl, bölgenin önemli doğal güzelliklerindendir.

Titreyen Göl’ün dikkat çeken özelliği bulunduğu konumun hafif olması sebebiyle hafif rüzgar alması durumunda üzerinde titreşim yayılıyormuş gibi görüntü vermesidir. Çevresinde doğa yürüyüşleri yapılabilen gölde olta balıkçılığı, piknik ve kamp gibi günlük aktivitelerde yapılabilmektedir.

Side Müzesi

Belde merkezinde yer almaktadır. Müzeye yürüyerek ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait eser ve belgelerin sergilendiği müze, 1960 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Apollon Tapınağı

Tapınak Side Yarımadası içerisinde yer almaktadır. Yürüyerek ulaşım sağlamak mümkündür. Roma döneminde inşa edilmiş olan bu tapınak 1990 yılında geçirdiği restorasyon çalışması sonucunda günümüzdeki haline ulaşmıştır. Korint başlıklı sütunlarındaki detaylar ziyaretçileri oldukça etkileyen ayrıntılardan biridir. Akdeniz manzarasına hakim bir konumda bulunduğu için sıra dışı atmosfere sahiptir.

Side Antik Tiyatrosu

İçerisindeki antik tiyatro, Pamfilya bölgesinde inşa edilmiş en büyük tiyatrolardan biridir. Side Antik Tiyatrosu yarımada içerisinde yer almaktadır. Belde merkezinden yürüyerek tiyatroya ulaşmak mümkündür. Oldukça korunaklı bir şekilde günümüze kadar gelen, dünya üzerinde en az hasar gören antik tiyatrolar arasında yer almaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Side’ye yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya’nın öne çıkan doğal güzelliklerindendir. Rafting severlerin vazgeçilmez noktalarından biridir. Özel araç, toplu taşıma ve taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Perge Antik Kenti

  1. yüzyılda kurulan antik kent Roma, Bizans ve Selçuklulara ev sahipliği yapmıştır. Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kenti Side’ye yaklaşık 60 km uzaklıktadır.

Kleopatra Plajı

Akdeniz’in ünlü plajlarından olan Kleopatra Plajı Side’ye ortalama 60 km uzaklıkta yer alır. Altın rengi ve incecik kumlara sahip kumsalı ile oldukça sığ bir denize sahiptir. Çevresinde günlük ihtiyaçları rahatlıkla karşılayacak bir çok tesis bulunmaktadır.