Kemer – Antalya

kemer

Akdeniz kıyısında Antalya’nın bir ilçesidir. Antalya’ya uzaklığı yaklaşık 40 km kadardır. Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 km kıyı şeridi boyunca uzanmaktadır. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada buluşmaktadır. Denizin berraklığı, ormanının yeşilliği, çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal liman bulunur.

Kemer merkezinde ; Belediye plajı, Ayışığı plajı ve Phaselis plajıdır. Buralarda rahatlıkla denize girilmektedir. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücretli olarak yararlanmak mümkünüdür.

KEMER’DE GEZİLECEK YERLER

TAHTALI DAĞI

Tahtalı Dağı deniz ve dağ turizmini birleştiren önemli bir noktadır. Olympos Beydağları Milli Parkı’nın içinden geçen yol ile Olympos Teleferik alt istasyonuna varılır.

YÖRÜK PARKI

Antalya’nın Kemer ilçesinde Yörük Parkı tamamen Devlet Ormanı ve Milli Park statüsündeki yarımada Küçük burun üzerine kurulmuştur. Yat limanı yanında yer alan Yörük Parkı’nda temalı park ve yaşayan açık hava folklor müzesi işlevi ve konsepti ile hizmet vermektedir.

AYIŞIĞI PLAJI

Ayışığı Parkı’nın deniz kenarında yer alan çok özel bir koyda bulunur. Koyun bir ucunda tepe üstünde Yörük Parkı / Açık Hava Müzesi, karşı tarafında ise Clubmed Tatil Köyü bulunur. Koyun etrafının büyük kısmı Olympos Beydağları Milli Parkı ile çevrilidir. Kemer’in yüzülecek en güzel yeri olduğu bilinmektedir. Plajlara giriş ücretlidir.

GÖYNÜK KANYONU

Göynük Kanyonu muhteşem doğası, ağaçları, havuzları ve şelaleleri ile Kemer ilçesinin en popüler yerlerinden biridir. Doğa sporu severler açısından oldukça tercih edilen bir alandır. Göynük’e yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta konumlanan Göynük Kanyonu çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olarak gösterilen Likya Yolu üzerinde yer alır.

PHASELİS ANTİK KENTİ

Antalya’ya uzaklığı 59 km, Kemer’e ise 15 km’dir. Phaselis Antik Kenti’ne giriş ücretlidir. Antik Kent sahil kesiminde 3 harika koy kenarında ve yemyeşil bir orman içerisinde yer almaktadır. Bu koylarda Phaselis Plajı bulunmaktadır.

ÇIRALI YANARTAŞ

Kemer ilçesi Çıralı Köyü sınırları içinde yer alan bu bölge Antalya’ya 80 km uzaklıkta yer bulunmaktadır. Khimaira’nın binlerce yıldır sönmeyen ateş efsanesi Yanartaş’ta yanmaya devam ediyor. Bu efsaneye ev sahipliği yapan Yanartaş’a ulaşmak bir hayli zor ve uğraş gerektiriyor. Genellikle gece tırmanıldığı için ve yollarda aydınlatma bulunmadığı için yanınızda fener bulundurmanız gerekiyor. Tırmanış severler için harika bir seçenek ve farklı bir deneyim olacaktır.

BELDİBİ MAĞARASI

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi Mahallesi’nde yer almaktadır. Beldibi Mağarası’na tekne turları düzenlenmektedir. Mağara önüne gelen tekneler yüzme molası vermektedir. Yüzerek mağaranın içine girmek mümkünüdür. Ziyarete açık bir mağara değildir.