Kumluca

Kumluca Antalya’nın Finike ile Kemer ilçeleri arasında kıyıdan 6 km uzaklıkta kurulmuş bir yerleşim yeridir. Kumluca’nın merkez olarak denize kıyısı olmasa da önemli deniz kenarı yerleşimleri ve turizm merkezlerini içinde barındırmaktadır.

Son dönemlerde yerli ve yabancı turistler tarafında yoğun ilgi görmektedir. Kumluca sahil ve plajların yanı sıra bir çok tarihi kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır.

Kumluca ilçesi Antalya merkeze yaklaşık olarak 96 km uzaklıktadır.

KUMLUCA PLAJLARI

Kumluca arka tarafında Toros Dağları’nın eşsiz görüntüsünün yanı sıra güneyinde bulunan Akdeniz ile sizlere doğa harikası bir görsel şölen oluşturmaktadır. Özellikle Olympos ve Adrasan plajlarının eşsiz kumsalları yıl boyunca bir çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. İnce kumlara sahip olan dünyaca ünlü plajları ile dikkat çekmektedir.

KUMLUCA’DA GEZİLECEK YERLER

1.Olympos Antik Kenti ve Plajı

Olympos Antik Kenti Kumluca’nın Yazır Köyü Olympos mevkinde bulunmaktadır. Plajda bir liman kenti olan Olympos Antik Kenti içinden dere boyunca yürüyerek ulaşılır. Varılan koyun sol tarafındaki uzun kumsala sahip bölgelerinden biri olan Çıralı Plajı bulunmaktadır.

2.Adrasan Koyu

Antalya’nın Adrasan köyüne bağlı plajdır. 2 km kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahip tabiat harikası bir koydur. Koyu çevreleyen dağlar ağaçlarla kaplıdır. Adrasan dünyaca ünlü Likya Yürüyüş yolu üzerinde yer alan önemli ve doğa harikası duraklardan biridir. Koyda ücretli ve ücretsiz plajlar mevcuttur.

3.Suluada

Adrasan sahil ile Gelidonya Feneri’nin üstünde bulunduğu Taşlıkburnu arasında karadan 2 km açıkta yer almaktadır. Bu nokta tur teknelerinin duraklarından biridir.

4.Rhodiapolis Antik Kenti

Kumluca şehir merkezinin batısındaki tepelerin üzerine kurulmuştur. Rhodiapolis isminden dolayı Rodoslular’ın kurduğu bir şehir olarak kabul edilmiştir. İlçe merkezinin içinden geçilerek 5 km’lik dar asfalt bir yolla antik kente ulaşılmaktadır.

5.Çıralı – Yanartaş

Kemer ilçesi Çıralı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya’ya 80 km uzaklıkta olan bu binlerce yıllık efsaneye sahip olan bölgeye ulaşmak oldukça zor. 1 km’lik bozuk bir patikadan zorlu bir tırmanış gerektiriyor.

6.Gelidonya Feneri

Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırları içinde Mavikent Taşlık Burnunda kurulmuştur. Gelidonya Feneri Akdeniz’in kılavuz fenerlerindendir. Türkiye kıyılarının en yüksek feneri olup 237 metre yükseklikte denizden 3 km içeride kurulmuştur.

7.Ceneviz Koyu

Adrasan ile Olympos arsında bulunan koyların en güzellerinden biridir. Karadan ulaşım sağlanamamaktadır.

8.Sazak Koyu

Sazak Koyu Adrasan’dan teken turları ile gidilen güzel harika bir kumsala sahip bir koydur. Sakin bir denize sahiptir.

9.Korsan Koyu

Kumluca’nın Mavikent mahallesi Karaöz mevki ile Gelidonya Feneri arasında yer alır. Korsan Koyu Karaöz sahiline yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

10.Papaz Koyu

Kumluca’nın Mavikent mahallesi Karaöz mevkiinde bulunan büyük bir piknik ve kamp alanıdır. Orman işletmesi ve Kumluca Belediyesi tarafından piknik alanı olarak düzenlenmiştir.